از دیدگاه قرآن

آیات قرآنی در زمینه کمک خواهی از خدا

در دو آیه ۱ و ۲ سوره فلق، میفرماید قل اعوذ برب الفلق، من شر ما خلق. بگو پناه میبرم به پروردگار سپیده صبح از شر آنچه آفریده است.
در اینجا با اینکه پیامبر اسلام (ص) به لطف الهی و امدادهای غیبی و حمایت خدای تعالی از هر گونه انحراف بیمه شده بود، با این حال به شخص پیامبر به عنوان یک الگو و پیشوا دستور میدهد که از شر همه موجودات شرور، انسانهای شرور، و حیوانات و پیشآمدها و حوادث شرور، و نفس اماره، شر حسودان، وسوسهگران، بخدا پناه ببرد.
در سورهی ناس دستور میدهد، که از شر خناس و وسوسهگران جنی و انسی، که در دلهای انسانها وسوسه میکنند و افکار پلید خود را، ای بسا در پوشش حق، در گوش و جان انسانها وارد میکنند. بخدا پناه ببرد.
در آیه دیگر میفرماید: و قل رب اعوذ بک من همزات الشیاطین [۱۸۷] ای رسول ما (در دعا) بگو بارالها من از وسوسه و فریب شیاطین (انس و جن) به سوی تو پناه میبرم. در
[صفحه ۸۵]
آیه دیگر میفرماید: ان فی صدورهم الا کبر ما هم ببالغیه فاستعذ بالله [۱۸۸] ای رسول ما، آنانکه در آیات خدا بیدلیل و برهان، راه انکار و جدل پیمودند، جز تکبر و نخوت چیزی در دل ندارند که به آرزوی خود نخواهند رسید. ولی تو (از شر و فتنه آنها) پناه به درگاه خدا ببرد.
در آیه دیگر میفرماید: و قال موسی انی عذت بربی و ربکم من کل متکبر لا یومن بیوم الحساب [۱۸۹] موسی (ع) گفت، به پروردگار خود و پروردگار شما پناه میبرم از شر انسان کافر و متکبری که به روز حساب ایمان نمیآورد. و سایر آیات کریمه حکایت میکند که انسانها برای مصونیت از هر گونه خطر و شری، به حمایت و کمک خدای تعالی نیاز دارند باید لحظه به لحظه خود را در سایه چتر حمایت خدا قرار بدهند و به پناه او بروند که فقط او پناهگاه حقیقی است.
آری خدای تعالی مومنان و رهروان راه حق را که خویشتن را به خدا میسپارند، در مقابل شرور و هر موجود مخرب و ویرانگر یاری و کمک مینماید به شرط آنکه همیشه و همه وقت خود را نیازمند به امدادهای غیبی بدانند و دائما دست به دعا و نیایش و اظهار نیاز به پیشگاه باری تعالی دراز کنند چنانچه در لسان دعا این حالت را بما آموختهاند.
برگزیده از کتاب تعالیم امام حسن مجتبی(ع)به زبان دعا و حدیث نوشته آقای حسن کافی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *