ازدواج و همسران

ازدواج و حمل امام علی

در مورد سال ازدواج فاطمه و علی جای سخن بسیار است. کتاب تاریخ الخمیس وقوع آن را در رمضان سال دوم هجری و به خانه رفتن فاطمه را در ذی حجه همان سال ذکر میکند، مسعودی در تاریخ خود وقوع ازدواج و عروسی را سال اول هجری ثبت کردهاند دیگران هم نظراتی دادهاند که ما همان سال دوم را انسب یافتهایم.
در مورد سن علی (ع) و فاطمه علیهاالسلام را در حین ازدواج نیز اختلاف رای و نظر است. ابنحجر در کتاب مواهب الدینیه سن علی (ع) را در حین ازدواح ۲۱ سال و پنج ماه (حدود ۲۲ سال) و سن فاطمه علیهاالسلام را ۱۵ سال و پنج ماه (حدود ۱۶ سال) ذکر کرده است و ما در این زمینه جمعبندیهائی در دو اثر پیشین داشتهایم و اینک وارد آن نمیشویم [۱۰].
مدت حمل حسن مجتبی (ع) را برخی ۶ ماه نوشتهاند (ابنخشاب) و برخی هم همان ۹ ماه را (راویان شیعی) و البته کسانی هم هستند که تاریخ ازدواج تا ولادت را (نه مدت حمل را) تا ۲ سال هم نوشتهاند ولی طبیعی و معروف این است که حاملگی در همان سال اول اتفاق افتاده است.
در همه حال
فاطمه علیهاالسلام و علی (ع) زندگی اسلامی و نمونه خود را آغاز کردند در حالی که آمادگی قبول و تربیت نسل را دارا بودند چهرههای شناختهای برای دنیای اسلام بودند و
[صفحه ۳۲]
نخستین افرادی بودند که از سوی رسول خدا (ص) پیمان عقد و ازدواجشان در بیت رسول الله امضاء و در مسجد الرسول (ص) به نمایش گذارده شده بود.
و بدین سان حسن (ع) نخستین حمل از خاندان نبوت و رسالت است، حاصل مرج البحرین یلتقیان است که باید از آن لوءلوء و مرجان پدید آید یخرج منهما اللوء لوء و المرجان [۱۱].
علامه مجلسی گوید: [۱۲].
امالفضل همسر عباس بن عبدالمطلب (عموی پیامبر) روزی به حضرت رسالت (ص) عرض کرد در خواب دیدم که پاره ی از تن تو در دامان من بود. حضرت فرمود انشاء الله به زودی از فاطمه فرزندی میرسد که تو متکفل تربیت او خواهی شد… و پس از چندی حسن بن علی (ع) به دنیا آمد.
[صفحه ۳۳]
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *