ازدواج و همسران

اسناد مورد قبول در مورد ازدواج های امام حسن

آنچه که عقلا مورد قبول است این است که او را دو سه ازدواج و هر کدام را به مصالح و تناسبی بیشتر نبود. نخستین بار با خوله فزاری ازدواج کرد که زنی عاقله و کامله بود و به امام ارادتی بسیار داشت و او همان کسی است که حسن مثنی را بزاد و او از افتخارات دنیای اسلام بود. او قبلا زوجه فردی به نام محمد بود و از او فرزندانی داشت.
ازدواج دوم او با جعده دختر اشعث است. او را سکینه، شعثاء، و عایشه هم خواندهاند و او همان کسی است که امام را مسموم کرد.
همسر سومی داشت به نام عایشه که ازدواج با او در زمان علی صورت گرفت. و در شهادت علی (ع) ابراز شادمانی داشت و خلافت را به امام مجتبی (ع) تبریک گفت و امام از این جسارت ناراحت شد و مهریهاش را داد و طلاقش گفت.
تاریخ درباره دیگر زوجههای امام ساکت است. بعضی از مورخان کوشیدهاند تا ۹ نفر و بعضی تا ۱۳ نفر را اسم ببرند که برخی از اسمها همان اسم دوم یا سوم فلان همسر است ولی در جمع رقم آمار را بالا برده است و اغلب اسامی آنها متزلزل است.
حال باید پرسید که بر فرض اسم آن ۱۳ – ۹ نفر درست باشد. چه مناسبتی است بین این عدد و عدد ۳۰۰ زن؟ و مهم نکته دیگری هم هست و آن این که گاهی امام بنا به
[صفحه ۴۱۷]
مصالحی با زنی (مثل همسر مطلقه عبدالله بن عامر) پیمان ازدواج موقت میبست و بعد بدون عروسی و زناشوئی او را به عقد همسر قبلش پس از رفع کدورت درمیآورد [۶۵۳] شاید این عدد را هم به رقمهای ازدواج و خوشگذرانی!! امام میافزودند. که تازه چنین عقدهائی هم به ندرت بود و آمار ۳۰۰ – ۲۵۰ را درست نمیکند.
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *