اخلاق و فضائل

امام حسن همراهی با پیامبر

او در طول مدت حیات پیامبر دائما در کنار او، در دامان او و همراه او بود. اسامه گوید شبی برای انجام کاری به خانه پیامبر رفتم. دیدم حضرت چیزی را در زیر عبا دارد. عبا را کنار زد دیدم حسن (ع) و حسین (ع) هستند که روی زانوی پیامبر نشستهاند. پیامبر (ص) فرمود: اینها پسران مناند و پسران دختر مناند، خداوندا من اینها
[صفحه ۵۱]
را دوست دارم تو هم دوستدارشان باش! او و برادرش در مسجد و حتی در سر نماز در کنار پیامبر (ص) بودند. رسول خدا (ص) به سجده رفته بود. حسن بر روی گردن او سوار شد. پیامبر سجده را طولانی کرد تا او از گردنش فرود آید. مردم از طولانی شدن سجده به فکر افتادند، که نکند اتفاقی پدید آمده باشد. پس از نماز علت را از پیامبر (ص) پرسیدند. فرمود اتفاقی نیفتاده بود، نخواستم شتابزدگی به خرج داده و او را ناراحت کنم. بر گردنم بود تا نیازش را برآورده کرد و آرام پائین آمد [۵۰].
و در سند دیگری آمده است، پیامبر نماز میکرد حسن (ع) و حسین (ع) آمدند و بر پشت او سوار شدند. پیامبر (ص) پس از اتمام سجده آنها را با نهایت لطف و مدارا گرفت و دوباره به سجده رفت. آنها باز بر دوش پیامبر سوار شدند. رسول (ص) خدا پس از فراغت از نماز آنها را روی زانوی خود نشاند و فرمود هر که مرا دوست دارد باید این دو فرزند را نیز دوست بدارد [۵۱] و نمونه این سخنان را دیگران نیز ذکر کردهاند [۵۲].
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *