گسترش و ترویج علوم

امام حسن و پاسخ به مباحث دینی

دامنه آگاهی امام به مباحث دینی وسیع و غیرقابل خدشه است از آن بابت که او امام است، در دامن رسول رشد و پرورش یافت، از پستان علم و تقوی شیر نوشیده، در کنار پدری بزرگ شده است که رسول خدا (ص) میفرمود: علی اقضاکم، علی اعلمکم و…
عبدالله بن عباس در خدمت امام بود. سرگرم صرف غذا بودند. ناگاه ملخی آمد و بر روی غذا بنشست. ابنعباس پرسید، بر بال این ملخ (که چنین زیبا و رنگارنگ است) چه نوشته شده و خدای آن را برای چه فرستاده است؟ امام فرمود: نوشته شده است:
خدائی جز من که خدای یکتایم نیست، و این چه بسا ملخی را مامور کند تا شکم گرسنگان را پر کند و مردم از آن بخورند، و گاهی هم برای کیفر اعمال جماعتی دیگر آنها را مامور گرداند که غذای آنان را بخورند و از میان ببرند. مکتوب علیه: الله لا الاه الا انا، ربما ابعث الجراد لفئام جیاع لیاکلوه، و ربما ابعثه نقمه علی قوم فتاکل کل اطعمتهم [۴۸۳].
در حل مسائل دینی با استفاده از آبشخور وحی حرکت میکرد. زنی با همسر خود هم بستر شده و بلافاصله با دختری درآویخت و او حامله شد. مساله از او خواستند که چه باید کرد؟ امام فرمود:
آن زن موظف است مهر المثل آن دختر را بپردازد (زیرا زایمان میکند و بکارت از او میرود) و بعد درباره آن زن حد زنا باید اجرا گردد. و پس از وضع حمل به آن دختر هم حد زنا باید زده شود (زیرا که عمل او و رضایش بدان عمل نوعی زنا به حساب میآید) و فرزند را باید تحویل پدر داد [۴۸۴] و علی (ع) آن حکم را شنید و تایید کرد.
اینان خاندان علم و آگاهی بودند و این مسالهای بود که نه تنها شیعیان بلکه دیگران نیز به آن اعتراف داشتند. عثمان خلیفه سوم در سخنی که در شان امام مجتبی (ع) گفته
[صفحه ۳۳۴]
بود این عبارت را ذکر کرد: اولئک فطموا العلم فطما و حاز و الخیر و الحکمه [۴۸۵] اینان خاندانی هستند که از پستان علم شیر نوشیدند و خیر و حکمت را در هم آمیخته و حائز شدند.
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *