امامت و رهبری، حاکمان زمان

اهمیت اهل بیت پیامبر

شما را به خدا سوگند، آیا به یاد دارید که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به هنگام احتضار و مرگ در حالی که اهل بیتش همگی جمع بودند، فرمود:
«الله هولاء اهل بیتی و عترتی اللهم وال من والاهم و انصرهم علی من عاداهم و قال: انما مثل اهل بیتی فیکم کسفینه نوح من دخل فیها نجی و من تخلف عنها غرق؛ پروردگارا! اینها اهل بیت و عترت من هستند. خدایا! دوست بدار کسی را که
[صفحه ۲۳۱]
دوستدار اینهاست و یاری کن اینان را بر دشمنانشان و فرمود: اهل بیت من در میان شما همانند کشتی نوح هستند، هرکس بر آن وارد شد نجات پیدا کرد و هرکس سر برتافت غرق و نابود گردید.»
شما را به خدا سوگند، آیا به یاد میآورید که اصحاب و یاران پیامبر صلی الله علیه و آله در زمان حیات آن حضرت، خلافت و جانشینی علی علیهالسلام را تبریک گفتند؟ و باز فرمود: شما را به خدا: آیا میدانید که در میان یاران پیامبر صلی الله علیه و آله علی علیهالسلام اولین کسی بود که خواستههای نفسانی خویش را بر خود حرام کرد و سپس آیات مبارکهی ذیل نازل گشت:
«یا ایهاالذین آمنوا لا تحرموا طیبات ما احل الله لکم و لا تعتدوا ان الله لا یحب المعتدین و کلوا مما رزقکم الله حلالا طیبا و اتقوا الله الذی انتم به مومنون [۳۶۵]؛ ای کسانی که ایمان آوردهاید! چیزهای پاکی را که خداوند بر شما حلال کرده است حرام نکنید و از حد تجاوز ننمایید، زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمیدارد. از نعمتهای حلال و پاکیزهای که خداوند بر شما روزی کرده است بخورید و از پروردگاری که به او ایمان آوردهاید بپرهیزید.»
علی بن ابیطالب علیهالسلام کسی بود که نسبت به زمان مرگ مردم آگاهی داشت، حقیقت احکام و قضایا را میدانست و تمیز دهندهی حق و باطل بود، آگاهی به تنزیل و تاویل قرآن داشت و از تعداد انگشت شماری بود که خداوند سبحان آنان را مومن نامیده است که تعدادشان به ده نفر یا کمتر میرسید. تو ای معاویه و شما ای هواداران معاویه، کسانی هستید که رسول خدا صلی الله علیه و آله لعن و نفرینتان نمود و من گواهی میدهم که شما ملعونان (نفرین شدگان) پیامبر صلی الله علیه و آله هستید.
[صفحه ۲۳۲]
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *