ولادت، از کودکی تا بزرگسالی

اهمیت ولادت امام حسن

ولادت امام به بسیاری از اضطرابات و وسوسه انگیزیها پایان داد. ولادتش خاطره شیرینی پیروزیهای جنگ بدر را که در رمضان سال قبل اتفاق افتاده بود بیشتر کرد و برای دوستداران خاندان نبوت و امامت موهبتی عظیم به حساب میآمد.
آیات سوره کوثر مصداق و تجسم یافتند و وعده خدا درباره پیامبر صادق آمد و آن کس که او را ابتر خوانده بود دریافت که رسول خدا ابتر نیست [۲۰].
خط ولایت و امامت رنگ و انسجامی جدید یافت، مهرههای خلافت تدریجا چیده میشدند و خط محمد و آل و سلسله خلافت و امامت وسیله ولادت او پایه گذاری شد.
او را شبیهترین افراد به رسول خدا (ص) در چهره و اندام یافتند که بعدها رسول خدا فرموده بودند اخلاق و بزرگواری او نیز چون اخلاق و عظمت من است. [۲۱].
او نخستین ثمره از محمد بود و آل محمد (ص):
کسانی هستند که کار و برنامه و روال زندگی آنها به آن حضرت بازگردد و هر کس که ارتباط کاری او با آن حضرت محکمتر و کاملتر باشد آل او به حساب میآید. و ارتباط فاطمه علیهاالسلام و علی (ع) و حسن (ع) و حسین (ع) با رسول خدا (ص) محکمترین ارتباطها بود [۲۲].
[صفحه ۳۶]
سرور ناشی از ولادت
ولادت حسن (ع) موجی از سرور و شادی را در خانواده پیامبر برانگیخت و مایه شادمانی و روشنائی چشم آنان شد. مورد توجه جمع بود بدان خاطر که نخستین ثمرهی پیوند علی (ع) و فاطمه علیهاالسلام و محصول عشق ربانی و خدا پسندانه دو معصوم (ع) مورد علاقه خدا و رسول (ص) او.
او غنچه باغ محمد (ص) است، نور چشم علی (ع) است، مایه تسلای دل فاطمه علیهاالسلام است و ریحانه اسلام است. رسول خدا (ص) او را در برگرفت و دعا کرد که خداوندا او و فرزندانش را از شر اهریمن به پناه تو میآورم.
همگان به نوازش و تربیت او همت گماشتند و تا روزی که رسول خدا (ص) زنده بود او را تحت سرپرستی مستقیم خود درآورده بود. این که چه سخنانی و چه پیشگوئیهائی درباره او داشت بحثی است که ما در فصول آینده بدانها خواهیم پرداخت. ولی آنچه که ذکر آن در این فصل قابل یادآوری است این است که:
رسول خدا (ص) بسیاری از آداب و تعالیم الهی و در راه و روش تربیت را از طریق اعمال درباره او و برادرش حسین (ع) به دیگران آموخت. اگر حسن (ع) و حسین (ع) نبودند چگونه مییافتیم که مصداق عملی طرز برخورد با کودکان از دید اسلام چیست؟ چگونه مییافتیم که مرز احترام و تکریم درباره کودکان چیست؟ او بسیاری از تعالیم اسلامی را در قالب برخورد با فرزندان فاطمه علیهاالسلام و علی (ع) اعلام و پیاده کرد. و ما به مناسبت در جای جای این اثر بدانها خواهیم پرداخت.
[صفحه ۳۷]
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *