حوادث، وقایع، هجرت

تعیین عامل قتل امام حسن

سم به دست آمد و وسیله معاویه به مدینه فرستاده شد. اما اینکه عامل قتل که باشد و این برنامه توسط چه کسی به مرحله اجرا درآید به شور نشستند. مهره عامل و موثر را
[صفحه ۴۳۳]
جعده تشخیص دادند که زوجه امام و دختر اشعث بن قیس بود.
معاویه از طریق مروان زهر را برای جعده فرستاد و به او وعده داد که او را همسر یزید کند و صد هزار درهم نیز به او وعده داد. [۶۸۹] (البته در تحف العقول آمده است که ده هزار دینار به او بخشید و املاکی را نیز در کوفه به او واگذارد یا وعده کرده بود) [۶۹۰].
صاحب تبصره العوام هم مدعی است که مروان آن سم را از طریق کنیز خود (ایسونیه) برای جعده فرستاد و جعده او را مسموم کرد [۶۹۱] فراموش نکنیم مروان همان کسی است که در جنگ جمل اسیر شده بود و با شفاعت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) آزاد شده بود [۶۹۲].
و هم بد نیست که جعده را بشناسیم، او دختر اشعث بن قیس است. خیانت اشعث به علی (ع) در عصر حکومتش امری مسلم است. برادر این زن همان کسی است که در شهادت مسلم (ع) و توطئه قتل امام حسین (ع) شرکت داشت و خود او نیز چنین خیانتی را مرتکب شده است. (ما در جعده خواهر ابوبکر است یعنی امفروه) البته مواعید معاویه او را فریفته است و شاید هم هوس ازدواج با یزید او را به طمع انداخته بود!!
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *