احادیث و سخنان

حدیث امام حسن فضایل اهل بیت

قال الحسن بن علی علیهماالسلام:
«ایها الناس اعقلوا عن ربکم، ان الله – عزوجل – اصطفی آدم و نوحا و آل ابراهیم و آل عمران علی العالمین، ذریه بعضها من بعض و الله سمیع علیم، فنحن الذریه من آدم و الاسره من نوح، و الصفوه من ابراهیم، و السلاله من اسماعیل، و آل محمد نحن فیکم کالسماء المرفوعه، و الارض المدحوه و الشمس الضاحیه و کالشجره الزیتونه، لا شرقیه و لا غربیه التی زیتها النبی صلی الله علیه و آله و علی فرعها و نحن و الله ثمره تلک الشجره، فمن تعلق بغصن من اغصانها نجی و من تخلف عنها فالی النار هوی.» [۶۴۲].
امام حسن علیهالسلام فرمود: ای مردم! علم و معرفت را از پروردگار خود بیاموزید. همانا خداوند بزرگ، آدم و نوح و آل ابراهیم و آل عمران را برای جهانیان به پیامبری برگزید، آنان دودمانی بودند که [پاکی، تقوا و فضیلت را] بعضی از بعضی دیگر گرفته بودند. خداوند [از کوششهای آنان در راه رسالت] دانا و آگاه است.
مردم! ما اهل بیت از فرزندان آدم و دودمان نوح و فرزندان برگزیدهی ابراهیم و تبار اسماعیلیم. ما آل محمد در میان شما همانند آسمان بلند و زمین گسترده و خورشید پرفروغیم، همانند درخت زیتونیم که نه به شرق مایل است و نه
[صفحه ۳۸۴]
به غرب، درختی که ریشهاش رسول خدا صلی الله علیه و آله است و شاخهاش علی بن ابیطالب علیهالسلام است. سوگند به خدا، ما اهل بیت میوهی آن درختیم، پس هر کس به یکی از شاخههای آن چنگ زند نجات پیدا میکند (سعادتمند است) و هر کس از آن جدا شود جایگاهش آتش است.
[صفحه ۳۸۵]
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *