حوادث، وقایع، هجرت

دعوت امام حسن به جهاد با معاویه

پس از اینکه امام جواب سر بالائی معاویه را دریافت دستور داد منادی در کوچههای کوفه فریاد زدند: الصلوه جامعه، و مردم را به مسجد کشاندند و این درست در زمانی بود که عدهای از یاران امام آن حضرت را در برابر گستاخی معاویه تشویق به جنگ میکردند و میخواستند مخالفت او را بیجواب نگذارد.
امام به منبر رفت و جریان سرکشی و مشکل آفرینیهای معاویه را مطرح کرد و مردم را دعوت به جهاد کرد: مضمون سخنرانی امام را بدین گونه نوشتهاند که پس از حمد و ثنای پروردگار چنین فرمود:
اما بعد، خداوند جهاد را بر بندگان خود واجب کرد اگر چه آنان را ناخوش آید و به مومنان مجاهد فرمود صبر و مقاومت پیشه کنید که خداوند با صابران است. ای مردم آنچه شما میخواهید قابل وصول نیست مگر با صبر و مقاومت در برابر آنچه مکروه میدارید. به من خبر رسید که معاویه درصدد توطئه آفرینی و آمادگی جنگی است. خدای شما را رحمت کند. از جای برخیزید و قیام کنید و به سوی نخیله (مرکز گرد آمدن سربازان) حرکت نمائید… اما بعد فان الله کتب الجهاد علی خلقه و سماه کرها، ثم
[صفحه ۱۷۸]
قال لاهل الجهاد من المومنین، اصبر و ان الله مع الصابرین… [۲۳۹].
امام این گفت و منتظر رای و نظر مردم شد. ولی مردم سر بر زانوی خود گذارده و راه سکوت در پیش گرفته و به همدیگر نگاه میکردند.
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *