احادیث و سخنان

سخن پیامبر حسن و حسین دو ریسمان محکم الهی

امام باقر علیهالسلام به نقل از رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
«من اراد ان یتمسک بالعروه الله الوثقی التی قال الله عزوجل فی کتابه فلیتوال علی بن ابیطالب و الحسن و الحسین، فان الله – تبارک و تعالی – یحبهما من فوق عرشه [۳۵]؛ هرکس که بخواهد [برای نجات خویش] به ریسمان محکم و اطمینانبخش الهی چنگ زند، همان عروه الوثقایی که خدای سبحان در قرآن دستور تمسک به آن را داده است، باید علی بن ابیطالب و حسن و حسین علیهمالسلام را دوست بدارد؛ خداوند – تبارک و تعالی – محبت خود را نسبت به حسنین از بالای عرشش اعلان میدارد.».
اظهار علاقه و ابراز محبتهای پیامبر نسبت به دو فرزندش حسن و حسین علیهماالسلام نشانگر سیره و هدف واحد این دو امام همام بعد از علی بن ابیطالب علیهالسلام است. رسول خدا صلی الله علیه و آله بارها برخورد خصمانهی دشمنان اسلام نسبت به دو سبط خود را محکوم نمود و آن را نشانگر انحراف و گمراهی و تیرهبختی آنان دانست.
در دیدگاه پیامبر صلی الله علیه و آله امامت و رهبری حسنین علیهماالسلام هر دو مورد تایید بوده و صلاح و سعادت امت اسلامی را در پیروی و اطاعت از آنان در زمان خویش میدیده است. پیامبر صلی الله علیه و آله چگونگی برخورد دو سبط گرامیاش را با حوادث آینده، دو نوع تاکتیک نسبت به هدف واحد میداند، همان طوری که احادیث گذشته آن را روشن نمود.
حسن مصلح بزرگ
حسن بصری از ابوبکره نقل کرده است: پیامبر بر روی منبر مشغول موعظه و
[صفحه ۴۱]
خطابه بود که حسن بن علی علیهالسلام وارد شد و میخواست بر روی منبر رود، در آن هنگام پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:
«ان ابنی هذا سید و ان الله سیصلح به بین فئتین من المسلمین عظمتین [۳۶]؛ همانا این فرزند من آقا و سرور است و خداوند سبحان به واسطهی او در میان دو گروه بزرگ از مسلمانان صلح برقرار خواهد کرد.»
و نیز دربارهی حسین بن علی علیهالسلام آمده است:
اسماء بنت عمیس گوید: وقتی حسین علیهالسلام چشم به جهان گشود، او را در پارچهی سفیدی پیچیدم و به رسول خدا صلی الله علیه و آله دادم. حضرت اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپش خواند و سپس او را به سینه چسبانید و گریه میکرد. سبب را پرسیدم. فرمود:
«تقتله الفئه الباغیه من بعدی لا انا لهم الله شفاعتی؛ متجاوزان ستمگر بعد از من او (حسین علیهالسلام) را خواهند کشت، خداوند شفاعت مرا نصیب آنان نگرداند.».
سپس فرمود: اسماء! مبادا دخترم فاطمه علیهاالسلام را از این خبر آگاه سازی! او حسین را تازه به دنیا آورده است. [۳۷].
و در حدیثی دیگر ابنعباس (ره) گوید: رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: وحی کرد خداوند سبحان به جبرئیل که بگوید ما فرزند تو را حسین نامیدیم، او را عزیز و گرامی دار و سپس به من خبر داد که بدترین افراد امتت حسین علیهالسلام را خواهند کشت، در حالی که بر شرورترین مرکب سوار خواهند بود. وای بر قاتل او، وای بر کسی که او را بدان جا فرستاد، وای بر فرماندهی آن معرکه و پیکار، من از قاتل او بیزارم و او نیز از رحمت من دور خواهد بود، چرا که در قیامت مجرمتر و جنایتکارتر از او وجود ندارد؛ او با مشرکان محشور خواهد شد، آتش
[صفحه ۴۲]
جهنم برای سوزاندن و عذاب دادن وی رغبت بیشتری خواهد داشت از کسی که برای شوق بهشت خدا را اطاعت کند. [۳۸].
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *