حوادث، وقایع، هجرت

سراسیمگی سپاه امام حسن (ع)

نقشه خائنانه ای که معاویه در مورد عبیدالله به اجرا گذارد از مهمترین عوامل پیروزی او به شمار می آید، چرا که انحراف ننگین او سپاه را سراسیمه کرد و وحدت اردوگاه را از هم پاشید، سحرگاهان باقیمانده سپاه سراغ فرمانده خود را گرفتند، تا با او نماز گزارند، ولی او را نیافتند، و چون از خیانتش آگاه شدند، موجی از ترس و وحشت آنان را فراگرفت و میان سپاه اختلاف افتاد.
قیس بن سعد که این خیانت را نظاره کرد با تصمیم قاطع سپاهیان را فراهم آورد و با آنان نماز گزارده و بعد از نماز برای مردم سخن گفت تا دلهاشان را اطمینان بخشد، مذمت عبیدالله و خاندان او را نمود و احساسات سپاهیان را برانگیخت تا آنجا که همه به او پیوسته و گفتند: شکر خدای که او را از میان ما بیرون برد، قیس آنگاه نامه ای به امام نوشت و شرح ماجرا را بیان داشت.
خدا می داند که به هنگامی که امام این گزارشات را می خواند چه غم جانگداز و دردی جانکاه به جانش فرو می آمد، او دانست که سپاهیانش ایمانی نداشته و به هنگام جنگ او را به دشمن می سپارند، سپاهیانی که با امام در مدائن بودند چون از خیانت عبیدالله آگاه شدند، به فتنه انگیزی پرداختند و موج ترس و اضطراب همه را فراگرفت و سرداران خائن سپاه در جستجوی راهی برای پیوستن به معاویه و دریافت پول فراوان بودند.
معاویه برای آنکه بیشتر بتواند سپاه اسلام را در هم ریزد و به مطامع دنیوی خود برسد، به وسیله جاسوسان خود اخباری را در سپاه اسلام در «مسکن» و «مدائن» منتشر ساخت از جمله:
۱ – در «مدائن» شایع کرد که قیس بن سعد با معاویه سازش کرده و به او پیوسته است و مردم که خیانت عبیدالله را دیده بودند در پذیرش آن شکی به دل راه نمی دادند.
۲ – در «مسکن» هم متقابلا شایع کرد که امام به معاویه پیشنهاد صلح داده و معاویه هم آن را پذیرفته است.
۳ – همچنین در «مدائن» شایع کرد که قیس بن سعد کشته شده پس فرار کنید، این شایعات جعلی روحیه سپاه اسلام را بشدت درهم کوبید و سایه فتنه و آشوب بر آنان سایه افکند.
برگرفته از کتاب صحیفه الحسن نوشته: جواد قیومی اصفهانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *