نقش اجتماعی, نقش تربیتی و ارشادی

سیره تربیتی امام حسن علیه السلام

سیره تربیتی امام حسن علیه السلام
در سیره تربیتی امام حسن علیه السلام مسائل تربیتی و نکات باریک روان شناختی قابل توجهی دیده می ‏شود که می ‏تواند به عنوان الگو و روش صحیح تعلیم و تربیت کودکان مطرح شود و بهترین فنون پرورش کودکان برای والدین و مربیان است.
بر اساس روش تربیتی امام مجتبی علیه السلام بعد از این که به زمینه‏ها و بسترهای مناسب در تعلیم و تربیت پرداخته شد، با ایجاد ارتباط عاطفی و بکارگیری شیوه‏های صحیح تربیتی به رشد و پرورش فرزندان اقدام می ‏شود.
در این شیوه مسائل اساسی و ریشه‌دار تربیت، عوامل و نقش آفرینان در این صحنه، شیوه‏های اصلاح رفتار و جلوگیری از لغزش‏ها، صفات و شرائط مربیان برتر، راههای مقابله با مشکلات و حل آنان، تربیت دینی، اهمیت الگو و سرمشق، موانع و آفات تربیت، اهمیت خانواده و نقش بنیادی والدین از جمله مواردی است که مورد توجه قرار گرفته است که برخی از آنان در این مقاله مورد بررسی قرار می ‏گیرد.

اهمیت تربیت
انسان موجودی ترقی خواه و دارای استعداد کمال است و برای سیر تکاملی خویش لازم است با پیروی از یک روش تربیتی قوی و کامل تلاش نماید و در کنار پرورش جسم در تعالی روح خود و فرزندانش نیز کوشا باشد و گرنه ماهیت انسانی‏اش را از دست خواهد داد. امام حسن مجتبی علیه السلام در مورد اهمیت تربیت معنوی و روحی می ‏فرماید: عجبت لمن یتفکّر فی مأکوله کیف لایتفکّر فی معقوله فیجنّب بطنه مایؤذیه و یودع صدره ما یردیه؛ تعجب می ‏کنم از فردی که در غذای جسمانی خود فکر می ‏کند (که سالم و بهداشتی و پاکیزه باشد) اما در غذای روح و جان خویش نمی ‏اندیشد، در نتیجه شکم خود را از غذاهای زیانبخش حفظ می ‏کند ولی برایش اهمیتی ندارد که افکار پلید و ناپسند در روان او وارد شده و وجودش را در معرض افکار پست و انحرافی قرار دهند.

نقش آفرینان در تربیت:
والدین:
از منظر امام حسن مجتبی علیه السلام پدر و مادر در شکل‏گیری شخصیت فرزندان اساسی‏ترین نقش را دارند به این جهت آن حضرت به مردی که در مورد خواستگاران دخترش از آن حضرت نظرخواهی می ‏کرد، به نقش پدر آینده و مدیر خانواده اشاره کرده و فرمود: زوّجها من رجلٍ تقّی فانّه ان احبّها اکرمها و ان ابغضها لم یظلمها؛
/پاورقی ۵- مکارم الاخلاق، ص ۲۳۳٫/
برای همسری دخترت مردی با تقوا و مؤمن برگزین، زیرا اگر او دختر ترا دوست بدارد وی را احترام خواهد کرد و اگر خوشایند او نباشد به وی ظلم نمی ‏کند.
همچنین آن گرامی به اهمّیت نقش مادر پرداخته و هنگامی که با معاویه مناظره می ‏کرد در مورد یکی از علل انحراف معاویه از محور حق و انحطاط اخلاقی وی از نقش مادرش هند یاد کرده و گفت: معاویه! چون مادر تو هند است و مادر بزرگت نثیله می ‏باشد و تو در دامن چنین زنان فرومایه و پست پرورش یافته‏ای این گونه اعمال زشت از تو سر می ‏زند و سعادت ما اهل‌بیت پیامبر صلی الله علیه و آله در اثر تربیت در دامن مادرانی پاک و پارسا همچون خدیجه و فاطمه می ‏باشد.
/پاورقی ۶- احتجاج طبرسی، ج ۱، ص ۲۸۲٫/

دوستان:
بدون تردید بعد از خانواده مهمترین عاملی که در خلق و خوی فرزندان تأثیر می ‏گذارد رفقا و دوستان وی هستند. حضرت امام مجتبی علیه السلام در تربیت فرزندان خویش به نقش مهم رفیق توجه داشته و به داشتن دوستانی سالم عنایت ویژه مبذول کرده است. آن حضرت به فرزندش سفارش می ‏کند که: فرزندم! با هیچ کس دوستی مکن مگر این که از رفت و آمد (ویژگی‏های روحی، اخلاقی و رفتاری) وی آگاه گردی، هنگامی که دقیقاً بررسی و تحقیق نمودی و معاشرت و دوستی با او را برگزیدی، آن گاه با او بر اساس گذشت و چشم پوشی از لغزش‏ها و یاری کردن در سختی‏ها همراه باش!
/پاورقی ۷- تحف العقول، ص ۲۳۳٫/

مربی و معلم:
حساس‌ ترین دوران رشد کودک در مراکز آموزشی و مدرسه سپری می ‏شود و مربیان و معلمان با گفتار و رفتار و منش خود صفات و اخلاق روحی و روانی شان را به فرزندان منتقل می ‏کنند و دانش ‏آموزان بیشترین تأثیر را از اساتید و مربیان خود می ‏گیرند بنابراین بخش مهمی از شخصیت فرزندان بستگی به معلمان و اساتید وی دارد. در این راستا امام حسن علیه السلام تأثیر چشمگیر معلمان و نقش ارزنده آنان در عرصه تربیت را یادآور شده و آنان را به تربیت صحیح دانش آموخته‏گان سفارش کرده و فرمود: کسی که یتیم آل محمد صلی الله علیه و آله (دانشجو و دانش‏آموز دینی) را سرپرستی نماید و به جای پدر و اولیاء دلسوزش وی را تحت مراقبت خویش قرار دهد، یتیمی که در ورطه جهل و نا آگاهی فرورفته است. چنانچه او را از جهل برهاند و امور مشتبه و به هم آمیخته را برای او توضیح دهد و به تأمین نیازهای مادی او نیز اقدام نماید فضیلت و بلندی مقام وی (در مقایسه با دیگران) همچون درخشش خورشید به (سُها) و ستاره کم نور است.
/پاورقی ۸- منیه المرید، ص ۳۳٫/

محافل عمومی و مذهبی
محافل عمومی و مذهبی از دیگر عوامل تربیت در منظر امام حسن مجتبی علیه السلام است. آن حضرت در گفتاری حکیمانه افزون بر نقش مجالس و کانون‏های اجتماعی در اخلاق افراد به شرکت در محافل مفید و سازنده توصیه نموده و می ‏فرماید: کسی که پیوسته به مساجد رفت و آمد داشته باشد یکی از هشت بهره را نصیب خود خواهد کرد: آشنائی با دوستان جدید، استفاده از دانش‏های نو و اطلاعات تازه و نایاب، یافتن دلیل محکم و قاطع در راه هدف، رسیدن به رحمتی مورد انتظار از طرف خداوند، آموختن سخنانی که او را از لغزش و خطاها باز می ‏دارد، یاد گرفتن راههای صحیح و هدایت بخش، ترک گناه از ترس خداوند، خودداری از معصیت به خاطر شرم از مردم و ترس از رسوائی.
/پاورقی ۹- تحف العقول، ص ۲۳۵٫/

چند نمونه از رفتارهای تربیتی امام علیه السلام
الف: تحریک حسّ کمال ‌خواهی
انسان ذاتاً شخصیت خود را دوست دارد و سعی می ‏کند که با کسب کمالات محبوبیت و عزّت خود را تقویت کرده و بالا ببرد. مربیان می ‏توانند با استفاده از این خصلت و تحریک حس برتری‏ طلبی فرزندان آنان را به سوی اهداف صحیح تربیتی هدایت کنند.
امام حسن علیه السلام از این شیوه در تربیت فرزندان استفاده می ‏کرد. آن حضرت روزی فرزندان خود و فرزندان برادرش را دعوت کرده و در ضمن یک گفتگوی صمیمی به آنان فرمود: انّکم صغار قومٍ و یوشک ان تکونوا کبار قومٍ آخرین فتعلّموا العلم فمن لم یستطع منکم ان یحفظه فلیکتبه و لیضعه فی بیته؛
/پاورقی ۱۰- ترجمه الامام الحسن علیه السلام، ص ۱۶۷٫/
همه شما کودکان اجتماع امروز هستید و امید است که بزرگان جامعه فردا باشید پس دانش تحصیل کنید و علم بیاموزید. هر کس از شماها توانائی حفظ دانش را ندارد آن را بنویسد و در منزلش نگهداری نماید.

ب: شناساندن الگوهای خوب
انسان در دوران نوجوانی شدیداً به دنبال الگو می ‏گردد و حس تقلید او را وادار می ‏کند تا از الگوهای دلبخواهش تقلید نماید. این خواسته درونی وسیله مناسبی است که مربیان و والدین در امر تربیت از آن بهره گیرند و الگوهای خوب را در معرض دید فرزندان قرار دهند و به او معرفی نمایند. امام مجتبی علیه السلام در سیره و سخن خویش به الگوی نیکو اشاره کرده و آنان را به پیروانش می ‏شناساند. آن حضرت بعد از شهادت پدر بزرگوارش به معرفی شخصیت ممتاز تاریخ، حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام پرداخته و آن گرامی را به عنوان سرمشق خوبان عالم معرفی کرده و فرمود: ای مردم! در این شب مردی از دنیا رفت که در هیچ کار نیکی، پیشینیان بر او سبقت نگرفتند و بندگان خدا در هیچ سعادتی به او نمی ‏توانند برسند. او به همراه پیامبر صلی الله علیه و آله جهاد می ‏کرد و جان خود را فدای او می ‏نمود.
/پاورقی ۱۱- مسند احمد، ج ۱، ص ۲۰۰٫/
آن حضرت در سخن دیگری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را مقتدای نیایشگران به شمار آورده و در مورد آن بانوی وارسته فرمود: ما کان اعبد من فاطمه کانت تقوم حتّی تتورّم قدماه؛
/پاورقی ۱۲- بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۷۵٫/
در دنیا شخصی عابدتر از فاطمه سلام الله علیها نبود، آن بزرگوار در حالت مناجات و عبادت آنقدر روی پاهای خود می ‏ایستاد تا آن که پاهای مبارکش ورم کرد.

ج: شیوه حلم و خویشتن داری
حلم و برد باری مربیان در ارتباط با متربیان حساسیت خاصی دارد. زیرا نوجوانان و کودکان در اثر بازی ‌گوشی و شیطنت ممکن است دچار خطاها و لغزش‌هائی شوند و موجبات ناراحتی بزرگترها را فراهم آورند امّا استفاده از این شیوه مربیان را بیشتر یاری خواهد کرد. و طعم شیرین مدارا و گذشت را در آینده نزدیک خواهند چشید. این شیوه را در رفتار امام حسن علیه السلام به نظاره می ‏نشینیم:
روزی امام حسن مجتبی علیه السلام سوار بر مرکب خویش، در یکی از معابر مدینه عبور می ‏کرد. با مردی از اهل شام مواجه شد. آن مرد شامی تا حضرت را شناخت بی‏ درنگ به لعن و نفرین امام پرداخته و سخنان ناشایستی را نثار امام کرد. حضرت امام مجتبی علیه السلام در همان حال با کمال خونسردی و برد باری تمام سخنان زشت و دشنام‌های ناروای او را با سکوت و صبر تحمّل کرد و خشم خود را فرو می ‏برد. تا این که مرد شامی عقده دل را خالی کرده و خاموش شد. در آن لحظه پیشوای دوم شیعیان با سلام بر آن مرد، سکوت آن چند لحظه خاموشی را شکسته و با لبخندی ملیح که حاکی از صفای دل آن جناب بود و در حالی که مهر و عاطفه و محبت در چشمان نافذ و سیمای نورانی‌اش موج می ‏زد لب به سخن گشوده و به آرامی فرمود: ای مرد! گمان می ‏کنم که در این شهر غریب باشی و شاید هم مرا به اشتباه گرفته‏ای؟ حالا اگر از ما رضایت بطلبی از تو راضی می ‏شویم و اگر چیزی از ما بخواهی، به تو می ‏بخشیم، اگر راه گم کرده‏ای؛ راهنماییت می ‏کنیم، اگر گرسنه‏ای تو را سیر می ‏نمائیم، اگر لباس نداری تو را می ‏پوشانیم، اگر نیازمندی؛ تو را غنی می ‏کنیم، اگر از جائی رانده شده یا فراری هستی تو را پناه می ‏دهیم اگر خواسته‏ای داری بر می ‏آوریم، اگر توشه سفرت را پیش ما آوری و مهمان ما باشی برای تو بهتر است و تا هنگام رفتن از تو پذیرائی می ‏کنیم. چون که خانه ما وسیع و امکانات مهمان نوازی‏ مان فراهم است.
آن مرد وقتی با این برخورد کریمانه حضرت مواجه شد و سخنان شیوا و دلنشین آن بزرگوار را شنید، آرام آرام احساس کرد که ناراحتی خاصی در درون وجدانش او را می ‏آزارد. آثار شرم و حیا بر صورتش ظاهر شده و پیش از آن که سخنی بگوید، اشک ندامت بر گونه‏هایش لغزید و با لحنی خاضعانه و مؤدبانه عرضه داشت: شهادت می ‏دهم که تو خلیفه خداوند بر روی زمین هستی، خداوند داناتر است که رسالتش را در کدام خانواده قرار دهد: اللّه اعلم حیث یجعل رسالته؛ تا این لحظه شما و پدرتان منفور ترین خلق خدا نزد من بودید و اکنون شما را محبوبترین فرد روی زمین می ‏دانم. آن گاه به همراه امام حسن علیه السلام راهی خانه آن حضرت شد و تا روزی که در مدینه بود در مهمان ‌سرای حضرت پذیرائی می ‏شد. بعد از آن واقعه در ردیف دوستان و ارادتمندان خاص اهلبیت علیه السلام قرار گرفت.
/پاورقی ۱۳- مناقب، ج ۳، ص ۱۹٫/

د: شیوه‏های رفتاری
والدین و مربیان مهمترین آموزه‏های تربیتی را می ‏توانند با اعمال شایسته خویش در وجود فرزندان پدید آورند. زیرا آموزه‏های رفتاری بطور غیر مستقیم و ناخود آگاه در نهاد نونهالان تأثیر می ‏گذارد. اگر آنان فقط به گفتارها و توصیه‏های خالی از عمل بسنده کنند ممکن است کودکان در دل خود این ابیات را زمزمه کنند که:
پندم چه دهی نخست خود را = محکم کمری ز پند بربند
چون خود نکنی چنان که گویی = پند تو بود دروغ و ترفند
با مروری کوتاه به سیره عملی امام مجتبی علیه السلام بهره‏گیری از این شیوه را به روشنی مشاهده خواهیم کرد که تمام کمالات اخلاقی و معنوی و انسانی در سراسر زندگی آن حضرت به چشم می ‏خورد. عفو و گذشت، حلم و بردباری، تواضع و فروتنی، عبادت و راز و نیاز کرامت و بخشش و سایر خصلت‏های ویژه انسانی در زندگی آن حضرت مشهود است. نمونه‏ای از سیره عملی آن حضرت را با هم بخوانیم:
یکی از غلامان خدمتگزار حضرت امام حسن علیه السلام مرتکب جنایتی شد که سزاوار کیفر بود. حضرت دستور داد تا وی را تنبیه نمایند. غلام خطاکار در آن لحظه پیش‌ دستی کرد و خطاب به امام علیه السلام این آیه را قرائت نمود: و العافین عن النّاس؛ انسانهای وارسته از خطای گنهکاران عفو می ‏کنند. حضرت فرمود: بخشیدم. غلام ادامه داد و اللّه یحبّ المحسنین؛ خداوند نیکوکاران را دوست دارد. امام فرمود: ترا در راه خدا آزاد کردم.
/پاورقی ۱۴- بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۳۴۲٫/

ه: تشویق
از موفق ‏ترین شیوه‏های تربیتی تشویق و ترغیب افراد است. این شیوه علاوه بر این که محرکی بسیار قوی در تغییر رفتار به سوی اهداف مطلوب تربیتی است در شکوفا سازی و استعدادهای درخشان و نهفته انسانی نقش فوق العاده‏ای دارد. تجربه نشان داده است که تشویق مناسب و بجا می ‏تواند نهفته‏ ترین استعدادهای درونی کودکان و نوجوانان را زنده کرده و در مرحله پیشرفت و سازندگی قرار دهد و آنان را در رسیدن به اهداف مهم و حیاتی و کمالات قوی دل و استوار سازد. نقل دو روایت از امام حسن علیه السلام اهمیت به نقش تشویق را در سیره آن بزرگوار روشن می ‏کند:
۱ـ انس بن مالک می ‏گوید: یکی از کنیزان امام حسن علیه السلام شاخه گلی را به حضور آن حضرت هدیه نمود، امام حسن علیه السلام آن شاخه گل را با کمال میل پذیرفته و به او فرمود: تو را در راه خدا آزاد کردم. من به عنوان اعتراض گفتم: در مقابل اهداء یک شاخه گل او را آزاد کردی؟ امام فرمود: خداوند در قرآن به ما چنین یاد داده و فرموده است: اذا حییتم بتحیهٍ فحیوا باحسن منها؛ هرگاه کسی به شما تحیت گوید پاسخ آن را بهتر از آن بدهید. سپس فرمود: پاسخ بهتر همان آزاد کردن اوست.
/پاورقی ۱۵- جلوه‌هائی از نور قرآن، ص ۲۷٫/
۲ـ روزی آن حضرت غلام جوانی را دید که ظرف غذائی در پیش دارد او لقمه‏ای از آن می ‏خورد و لقمه دیگر را به سگی که نزدیک او نشسته بود می ‏داد. امام حسن علیه السلام پرسید: چرا چنین می ‏کنی؟ پسر نوجوان پاسخ داد: من خجالت می ‏کشم که خودم غذا بخورم و این سگ گرسنه بماند. حضرت مجتبی علیه السلام خواست که به این غلام مهربان پاداشی نیکو عنایت کند به این جهت او را به خاطر این عمل نیک، از مولایش خرید و آزاد کرد و باغی را که در آن کار می ‏کرد خریده و به او بخشید.
/پاورقی ۱۶- البدایه و النهایه، ج ۸، ص ۳۸٫/

و: ورزش و تفریح
در امر تربیت توجه به شادی سالم و روحیه ‌بخش و حرکات نشاط آفرین جایگاه ویژه دارد. چرا که تفریح و ورزش کودکان و نوجوانان را پرتوان، فعال و نیرومند می ‏سازد و افرادی که با نشاط باشند آموزه‏های اخلاقی و کمالات را بهتر می ‏پذیرند. اساساً تربیت یافتگان مکتب حیات بخش اسلام باید شاداب و روحیه‏های قوی داشته باشند. امام مجتبی علیه السلام یکی از ویژگی‏های مؤمنین را پرنشاط بودن آنان می ‏داند و می ‏فرماید: از ویژگی‏های انسانهای با ایمان، شادی و نشاط داشتن در مسیر هدایت و خودداری از شهوات است.
/پاورقی ۱۷- اعلام الدین، ص ۱۳۷٫/
این روحیه در والدین و کسانی که امر تربیت را به عهده دارند به مراتب باید بیشتر رعایت شود، زیرا کودکان دوست دارند شاد و خندان باشند و از والدین و معلمان عبوس و گرفته در رنج و عذابند.
چون وا نمی ‏کنی گرهی خود گره نباش = ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
برای تربیت فرزندانی پر نشاط و دارای روح و جسمی سالم شایسته است که مربیان و والدین خود از چنین صفاتی برخوردار باشند. در این زمینه نباید از نقش ورزش غافل بود. در سیره امام حسن علیه السلام ورزش از روش‏های تفریح، سرگرمی و تقویت جسم و روح و بالاخره از عوامل رشد و تربیت محسوب می ‏شود آن حضرت ضمن شرکت در ورزشهای تربیتی و تفریحی از پرورش روحی و معنوی نیز غافل نبود. عاصم بن ضمره می ‏گوید: روزی به همراه حسن بن علی علیه السلام برای گردش و تفریح به ساحل فرات رفته بودیم، عصر آن روز در حالی که روزه بودیم آب صاف و زلال فرات، روی سنگ‏ها و شن‏ها موج می ‏زد و تمام اشیاء داخل آب در مقابل چشمان ما خود نمایی می ‏کردند. حسن بن علی علیه السلام گفت: اگر لباس شنا داشتم داخل آب می ‏شدم و آب تنی می ‏کردم. گفتم: من دارم و آن را در اختیار شما می ‏گذارم. فرمود: پس خودت چه می ‏پوشی؟ گفتم: من همین طوری به داخل آب می ‏روم. فرمود: این همان کاری است که من اصلاً دوست ندارم و خوشم نمی ‏آید. از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که می ‏فرمود: در داخل آب موجودات زنده‏ای است که باید از آنها شرم کنید و به احترام آنان بدون پوشش مناسب به داخل آب نروید.
/پاورقی ۱۸- مسند امام مجتبی علیه السلام، ص ۷۹۷٫/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *