شهادت

شهادتش را شهید کردند

شهادتش را شهید کردند:

از جمله جاهایى که واژه ها لال مى گردند، (پیرامون شهادت مظلومانه) امام حسن علیه السلام است.

إین الحسن إین الحسین…

کجاست حسن بن على (مسموم زهر جفا). کجاست حسین بن على (سید الشهدإ)، که بگویند برایشان چه گذشت و چگونه مى گذرد؟

کجاست امام حسن مجتبى که بگوید چگونه شهید و چند بار شهید شد؟!

در عمل، هنوز هم عده اى از دوستان ناآگاه و نادان و دشمنان پنهان و پیدا، دارند امامان علیه السلام را، شهیدشان مى کنند! شهادت و خط خون هنوز سارى و جارى است و بى پایان.

چه مظلومیتى بزرگتر از این، که هنوز شیعیان نتوانستند به محور و (روح زندگیشان) رنگ و بوى الهى و امامى بدهند!

به جرإت مى توان گفت:

(هر کسى به نام شیعه، گناه بکند، در واقع و در عمل، دارد امامت را شهیدش مى کند.)

مگر امامان، قرآن ناطق نیستند؟

مگر ائمه علیه السلام، مردان زندگى و مردان زندگان نیستند؟

مگر ائمه علیه السلام، امامان جهانیان نیستند و همسان قرآن، رسالت جهانى ندارند؟

اگر امامت یک امر مهم است و زندگى امامان علیه السلام همسان قرآن داراى شإن نزول و جرى و تإویل است و به تفسیر عمیق و دقیق نیاز دارد; چگونه مى شود زندگى شیعیان در عمل رها باشد؟

(کونوا زینا و لا تکونوا شینا) چه پیامى دارد؟

براى چه کسانى پیام دارد؟

آیا مظلومیت امام حسن علیه السلام تنها به این است که: بالاى قبر امام حسن علیه السلام در بقیع، ساخت و ساز ساختمانى با مناره هاى بلند انجام نشد؟

و اگر روزى این کار توسط حکومت عربستان و یا از ناحیه حکومت جمهورى اسلامى، صورت بگیرد امام حسن علیه السلام از مظلومیت بدر مى آید؟

در مورد قبر امام هشتم علیه السلام که یک چنین کارى به نحو احسن صورت پذیرفت چه؟ آیا امام از غربت بدر آمد و دیگر غریب نیست؟! اگر امام هشتم از غربت بدرآمد، پس (قائله شوم) و شورش کور شهر مقدس مشهد و بمب گذارى در حرم امن امام غریب چه؟.. .

بدانیم و آگاه باشیم، هر کس به نام شیعه، در هر جاى جهان مرتکب گناه بشود، امامان خود را غریب و مظلوم گذاشته است و اگر روزى محور زندگیمان خدایى شد و گناه از جامعه و زندگى شیعى رخت بربست، آنوقت امامان علیه السلام ما از غربت و مظلومیت بدر آمده اند ولو بر قبرشان ساخت و ساز ساختمانى انجام نگیرد.

با این مقدمه، ببینیم نحوه شهادت امام حسن مجتبى علیه السلام چگونه بوده است؟

معاویه، جعده و عایشه چه کردند؟

معاویه بارها، تصمیم بر مسموم کردن امام حسن علیه السلام گرفت و به واسطه هاى پنهان زیادى متوسل گردید.

ابن ابى الحدید مى نویسد:

(چون معاویه خواست براى پسرش یزید بیعت بگیرد، اقدام به مسموم نمودن امام حسن مجتبى کرد، زیرا معاویه براى گرفتن بیعت به نفع پسرش و موروثى کردن حکومتش مانعى بزرگتر و قویتر از حسن بن على علیه السلام نمى دید، پس معاویه توطئه کرد، آن حضرت را مسموم نمود و سبب مرگش شد.)

در این توطئه بیشترین نقش را (مروان بن حکم) که فرماندار مدینه بود ایفا کرد. وقتى معاویه تصمیم بر این جنایت هولناک گرفت، آخرین مرتبه، طى نامه اى کاملا سرى از مروان فرماندار خویش خواست تا در مسمومیت حسن بن على سرعت گیرد و آن را در اولویت قرار دهد.

مروان جهت اجراى این توطئه مإمور شد با جعده دختر اشعث همسر امام تماس برقرار کند. معاویه در نامه اش نوشته بود که جعده یک عنصر ناراضى و ناراحت است، از جهت روحى مى تواند با ما همکارى داشته باشد و سفارش کرده بود که به جعده وعده دهد بعد از انجام مإموریتش او را به همسرى پسرش یزید در خواهد آورد و نیز توصیه کرده بود صد هزار درهم به او بدهد.

بنا به گفته شعبى:

(چون جعده امام حسن مجتبى را مسموم کرد، معاویه صد هزار درهم را به او داد، لیکن از ازدواج با پسرش یزید سرباز زد و در پیامى برایش نوشت:

چون علاقه به حیات و زندگى فرزندم یزید دارم، نمى گذارم با تو ازدواج کند. )

امام صادق علیه السلام فرمود:

جعده لعنه الله علیها، زهر را گرفت و به منزل آورد. آن روزها امام  علیه السلام روزه داشت و روزهاى بسیار گرمى بود، هنگام افطار خواست مقدارى شیر بنوشد، آن ملعونه زهر را در میان آن شیر ریخته بود، به مجرد این که شیر را آشامید، پس از چند دقیقه امام فریاد برآورد: دشمن خدا، تو مرا کشتى، خداوند تو را نابود کند. سوگند به خدا بعد از من بهره و سودى براى تو نخواهد بود. تو را گول زدند و مفت و رایگان در راستاى اهدافشان به کار گرفته اند.

سوگند به خدا (معاویه) بیچاره و بدبخت نمود تو را و خود را خوار و ذلیل کرد.

اما عایشه:

زیاد مخارقى گفته:

وفات امام حسن علیه السلام که نزدیک شد، امام حسین را طلبیده فرمود اى برادر بهمین زودى از تو جدا مى شوم… امروز پاره جگر خود را در میان طشت دیدم و مى دانم چه کسى این جفا را بر من کرده اینک سوگند به حقى که بر تو دارم از این پیش آمد و مرتکب آن، تعقیب مکن و منتظر باش تا خدا درباره من چه خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *