آثار, احادیث و سخنان

صحیفه امام حسن – خطبه هنگام سرزنش برای بیعت با معاویه

اشاره
و یحکم ما تدرون ما عملت، و الله الذی عملت خیر لشیعتی مما طلعت علیه الشمس او غربت، الا تعلمون انی امامکم و مفترض الطاعه علیکم، و احد سیدی شباب اهل الجنه بنص من رسول الله صلی الله علیه و آله علی؟
قالوا: بلی، قال:
اما علمتم ان الخضر لما خرق السفینه و اقام الجدار و قتل الغلام، کان ذلک ساخطا لموسی بن عمران علیه السلام، اذ خفی علیه وجه الحکمه فی ذلک، و کان ذلک عندالله تعالی ذکره حکمه و صوابا.
اما علمتم انه ما منا احد الا و یقع فی عنقه بیعته لطاغیه زمانه، الا القائم الذی یصلی خلفه روح الله عیسی بن مریم علیه السلام، فان الله عزوجل یخفی ولادته و یغیب شخصه، لئلا یکون لاحد فی عنقه بیعه اذا خرج.
ذاک التاسع من ولد اخی الحسین، ابن سیده النساء، یطیل الله عمره فی غیبته، ثم یظهره بقدرته، فی صوره شاب دون الاربعین سنه، ذلک لیعلم ان الله علی کل شی ء قدیر.
خطبه آن حضرت هنگامی که ایشان را بر بیعت با معاویه مورد سرزنش قرار دادند
وای بر شما نمی دانید که من چه عملی را انجام دادم، سوگند به خدا آن چه انجام دادم برای شیعیانم بهتر از چیزهائی است که خورشید بر آنها تابیده یا غروب کرده است، آیا نمی دانید به تنصیص پیامبر که من امام شما و اطاعتم بر شما واجب است و یکی از دو آقای جوانان اهل بهشتم؟
گفتند: آری، فرمود:
آیا نمی دانید هنگامی که خضر کشتی را سوراخ و دیوار را تعمیر کرد و آن جوان را کشت، این اعمال موسی را خشمگین ساخت، زیرا دلیل این امور بر او پوشیده بود، اما حکمت و صحت آن نزد خداوند مشخص بود.
آیا نمی دانید که هیچیک از ما اهل بیت نیست جز آن که بیعت طاغوت زمانش بر گردن اوست، جز قائمی که روح الله عیسی بن مریم پشت سر او نماز می گزارد، خداوند ولادتش را مخفی و او را پنهان می نماید، تا هنگام خروج بیعت کسی بر گردن او نباشد.
او نهمین فرزند برادرم حسین است، پسر برترین زنان است، خداوند عمرش را در غیبتش طولانی می گرداند، آنگاه به قدرتش او را به صورت جوانی کمتر از چهل سال ظاهر می سازد، آن به خاطر اینست که بدانند خداوند بر هر کار قادر است.
برگرفته از کتاب صحیفه الحسن نوشته: جواد قیومی اصفهانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *