امامت و رهبری، حاکمان زمان

عقیقه امام حسن

از سنن و مراسم اسلامی در مورد کودک عقیقه است و اساس آن قربانی کردن گوسفندی در راه خدا و اطعام آن به گروهی از دوستداران مقام ولایت است. و این رسم و سنتی بود که در اسلام بر جای مانده و رسول خدا (ص) با اندک اصلاحی بر آن صحه گذارد.
ظاهرا ۷ روز از تولد امام مجتبی (ع) گذشته بود و رسول خدا به خانه علی و فاطمه رفت تا به شکرانه این ولادت مبارک قربانی کنند. رسول خدا (ص) با توانائی مالی
[صفحه ۴۱]
که داشتند حسن را عقیقه کرد و گوسفندی را قربانی نمود [۳۶] – برخی از اسناد سخن از این دارند که پیامبر برای او دو گوسفند قربانی کرد و…
صاحب جلاء العیون مینویسد پیامبر بدست خود قوچی را در روز هفتم ولادت او قربانی کرد و در حین ذبح این دعا را تلاوت فرمود: بسم الله، عقیقه عن الحسن، اللهم عظمهما بعظمه، و لحهما بلحمه، و شعرها بشعره، اللهم اجعله وقاء لمحمد و آله [۳۷].
به نام خدا این عقیقه را از حسن (ع) است. بار خدایا استخوانهای این عقیقه، در راه حفظ استخوانهایش قربان میگردد، گوشت آن به گوشت او، و موی آن به موی او، پروردگارا او را برای محمد و آل محمد نگه دار.
صاحب اسدالغابه گوید: سماه النبی (ص) الحسن (ع) و عق عنه یوم سابعه، و حلق شعره، و امر ان تصدق بزنه شعره فضه [۳۸].
مباحثی دیگر
از دیگر مراسم غسل مولودیه، حتی طبق برخی از اسناد سوراخ کردن گوش، تبریک ولادت از روز هفتم، دعا و تعویذ است. در سند است که رسول خدا (ص) حسن (ع) و حسین (ع) را به این دعا تعویذ کرد: اعیذ کما بکلمات الله التامه، من کل شیطان و هامه من کل عین لامه [۳۹] و در سند دیگری آمده است که فرمود: اعیذ کما من عین الناس و نفس النافس و… [۴۰].
و بر اساس سندی که علامه مجلسی متعرض آن است. پیامبر او را در گهواره گذاشت و در تماشای او گریان شد. اسماء بنت عمیس علت آن را جویا گردید و پیامبر (ص) فرمود: قومی متجاوز او را خواهند کشت و این مساله را به مادرش نگوئید [۴۱].
[صفحه ۴۳]
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *