اصحاب و شاگردان

عمرو بن حمق خزاعی بعد از شهادت امام حسن

عمرو خزاعی در سال حدیبیه قبل از فتح مکه اسلام آورد و از یاران باوفای رسول خدا صلی الله علیه و آله گردید و عمرو خزاعی روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله را دعوت نمود و با کاسهی شیری پذیرایی کرد، آن گاه حضرت دربارهی او دعا کرد و فرمود:
«اللهم متعه بشبابه»؛ «خداوندا، به جوانیاش برکت ده» [او هشتاد سال عمر کرد و یک دانه موی سفید در سر و صورتش پیدا نشد]. پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله از پیروان مخلص امیرالمومنین علیهالسلام شد، به طوری که بارها حضرت میفرمود: «لیت فی جندی مائه مثلک؛ کاش! در میان لشکریانم صد نفر همانند تو میداشتم.»
عمرو در رکاب علی بن ابیطالب علیهالسلام در جنگ جمل، نهروان و صفین قهرمانیها آفرید. [۵۲۳] امیرالمومنین علیهالسلام همیشه از او تجلیل مینمود، آن حضرت خبر از شهادت وی میداد و میفرمود:
[صفحه ۳۲۴]
«یا عمرو انک لمقتول بعدی و ان راسک لمنقول و هو اول راس ینقل فی الاسلام و الویل لقاتلک [۵۲۴]؛ ای عمرو! پس از من کشته خواهی شد و سر بریدهی تو را از شهری به شهر دیگر منتقل خواهند کرد و سر تو اول سر شهیدی است که از جایی به جای منتقل میشود؛ نفرین بر قاتل و کشنده تو!» [۵۲۵] و در جای دیگر علی علیهالسلام دربارهاش دعا کرد و فرمود:
«اللهم نور قلبه بالتقی و اهده الی صراطک المستقیم؛ بارالها! دل عمرو را به نور ایمان روشن گردان و راه راستت را به او بنمایان» عمرو خزاعی در کوفه و مصر زندگی کرد و مدتی نیز در شام بوده است. وی به اتهام دوستی و محبت امیرمومنان علیهالسلام و مخالفت بر ضد معاویه، همراه حجر بن عدی مورد تعقیب قرار گرفت و دستگیر شد و در سال پنجاه ه. ق. شربت شهادت نوشید.
همهی یاران حجر بن عدی دارای سوابق درخشان و حرکت در خط ولایت و امامت پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند که شرح حال هر یک از آنان میدان گستردهتری را میطلبد.
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *