اخلاق و فضائل, از دیدگاه اهل بیت

فرزندان حضرت فاطمه ریحانه الرسول

رسول الله (ص) را فرزندان متعدد بود. لیکن تمام آنان قبل از رحلت حضرت از دنیا رفتند. تنها یادگار حضرت که نسل وی از آن شجره طیبه تداوم یافت، فاطمه (ع) میباشد. فاطمه به لحاظ دردانه بودن و ویژگیهای منحصر به فردی که داشت وجودش هم عزیزترین برای رسول الله (ص) بود. فاطمه همان گونه که خود برترین انسان بود برای رسول الله (ص) فرزندان فاطمه نیز محبوبترین رسول الله (ص) بودند. رسول الله (ص) با فاطمه خانه یکی بود. رسول الله (ص) دامن گستراند و
[صفحه ۷۷]
ستارههای فاطمه بر آن دامن پر مهر لبخند زدند. انس و الفت تا آن مقدار که از سر و کول حضرت بالا و پایین میشدند. فاطمه شکوفه باغ هستی رسول الله (ص) بود. شکوفهای از بر میوه بهشتی، که هر گاه مشتاق بهشت میشد، فاطمه را میبویید فرزندان فاطمه به ویژه حسن و حسین نیز گلهای و گیاههای خوشبوی بهشتی رسول الله (ص) بودند که همواره آنان را میبویید و میبوسید.
رسول الله (ص) آن گونه از بوی خوش کودکان بهره میجست که گلهای باغ رسول الله (ص) حسن و حسین بودند که در بوستان فاطمه سبز شده بودند. به دنیایی حضرت و بوستان آخرتش حسن و حسین میباشند. که خود به این حقیقت اعتراف نمود که گلها و گیاهان خوشبوی من از دنیا حسن و حسین هستند. هما ریحانتی من الدنیا. [۹۲].
در خصوص امام مجتبی (ع) نیز آمده است انه ریحانتی من الدنیا [۹۳] «حسن گل و گیاه خوشبوی من در دنیاست».
برگرفته از کتاب امام حسن علیه السلام الگوی زندگی نوشته: حبیب الله احمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *