خاندان

محبت امام حسن و خاندان او

امام مجتبی در شان خود و خانوادهاش فرمود: من از خاندانی هستم که خدای تبارک و تعالی دوستی آنها را واجب کرده است و آنگاه این آیه را خواند: قل لا اسالکم علیه اجرا الا الموده فی القربی [۵۱۸].
ابوذر گفت خدای مرا امر کرده است به محبت این خاندان و من ایشان را دوست میدارم و نمونه همین سخنان از ابنمسعود است [۵۱۹].
امام باقر (ع) از قول پیامبر نقل کرده که فرمود هر که بخواهد بعروه الوثقی که خدای در قرآن فرمود و گسستن ندارد متمسک گردد باید علی (ع)، حسن (ع)، و حسین (ع) را دوست بدارد، زیرا که خداوند در عرش عظمت و جلال خود آنان را دوست میدارد [۵۲۰].
و باز نقل کرد کردهاند که رسول خدا (ص)، به فاطمه علیهاالسلام و علی (ع) و حسن (ع) نگاهی کرد و فرمود: من کسی را که با شما به ستیزه برخیزد دشمنم و هر کس دوستی شما خاندان را بپذیرد با او دوستم [۵۲۱] در حدیثی آمده است من احب الحسن و الحسین فقد
[صفحه ۳۴۹]
احبنی و من ابغضهما فقد ابغضنی [۵۲۲].
بد نیست متذکر شویم که این توصیهها به محبت و پرهیز دادن از دشمنیها نه بدان خاطر است که برای خاندان رسول الله (ص) آب و نانی فراهم آورد. بلکه غرض این است که توجهات به سوی آنها جلب شود و از خوان کرامت و عطای علم آنها بهرهای گیرند و موجباتی را برای سعادت و نجات خود فراهم آورند غرض، تمسک به راه و روش آنها برای کسب سعادت است.
تبیین سخن
جملهای معروف و اغلب در سر زبانهای عامه مردم است و آن این که فرزندان رسول الله (ص) (افراد سید) در آتش خدا نمیسوزند و به جهنم نمیروند. این سخن ریشهای قدیمی دارد و در عصر پیامبر (ص) و حضرات معصومین علیهمالسلام هم مطرح بوده است.
اما مسالهای که قابل طرح است این است آیا این سخن درباره هر فرزند سیدی ذکر شده است یا اختصاص به گروه و افرادی معین دارد. امام رضا (ع) به شخصی به نام زید فرمود:
آیا این سخن که خداوند آتش جهنم را بر ذریه فاطمه علیهاالسلام حرام کرده تو را مغرور کرده است. به خدا سوگند که این سخن فقط درباره حسن (ع) و حسین (ع) و کسی است که از شکم فاطمه علیهاالسلام به دنیا آمده باشد. اما درباره دیگران چنین نیست… امام سجاد (ع) میفرمود برای نیکان و پاکان، اگر کاری خوب کنند دو اجر است و اگر کاری ناروا کنند دو برابر عذاب خواهد بود.
یا زید، اغرک قول بقالی الکوفه ان فاطمه احصنت فرجها فحرم الله ذریتها علی النار، و الله ما ذلک الا للحسن و الحسین و ولد بطنها خاصه… ان علی بن الحسین کان یقول لمحسننا کفلان من الاجر، و لمسئینا ضعفان من العذاب [۵۲۳].
[صفحه ۳۵۰]
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *