پدر و مادر (شجره نامه)

مقر حکومت امام علی

در مدینه بود و در کنار قبر پیامبر (ص) و در استمداد از ارواح عالیهاش، در خانه و کاشانه خود، در نزد عزیزان و اصحاب سر مستسر و در جوار قبر فاطمه علیهاالسلام. اما احساس وظیفهای او را واداشت که از مدینه الرسول (ص) هجرت کند و به سوی کوفه رود و در آنجا بساط عدل را بگستراند. و این هجرت دوم او بود. روزی از مکه به مدینه برای انجام وظیفه و روزی دیگر از مدینه به کوفه برای انجام وظیفهای دیگر.
جنگ جمل پدید آمد، واقعهای ناخواسته و تحمیل شده بر علی (ع)، همسر پیامبر (ص) عایشه را علیه او بر انگیختند و او سوار بر شتر رویاروی علی (ص) ایستاد. مدعی آنکه علی (ع) به ناحق ره میسپرد!! خدایا او را چه میشود که در عصر عثمان که رسوائی حکومتش عالمگیر شده بود سکوت نموده و اینک در برابر برادر و داماد پیامبر (ص) و وصی منصوصش که عایشه خود راوی آن وصایت است میایستد؟
طلحه و زبیر آتشی را برافروخته بودند و جمعی از مردم ضعیف الفکر را به دنبال خود جمع نمودند و با دهها وسوسه امالمومنین پشیمان شده از جنگ را به جنگ باز گرداندند و قسم دروغ برای او یاد کردند محلی که او شب در آنجا آرمیده و صدای عوعوی سگان را شنیده و خاطره سخن پیامبر (ص) را در سرزنش خود بیاد آورده بدان نام نیست، تا او را به میدان کشاندند.
جنگ در فاصله نیم روزی به پایان رسید. شتر پی شد، هودج عایشه به زمین افتاد، طلحه و زبیر از میان رفتند، و غائله ختم شد. و امام به خاطر مصالح و شرایطی که دنیای آن روز اسلام از نظر استراتژی سیاسی ایجاب میکرد تصمیم گرفت کوفه را مقر
[صفحه ۱۲۱]
حکومت قرار بدهد.
وارد کوفه شد و جدا مورد استقبال قرار گرفت و در آنجا به تنظیم امور، تعیین وظایف و گردانندگی امور مملکت پرداخت. اینجا جو و فضای دیگری بود. شهری نوساز و جدیدا توسعه یافته ولی از مردم و نژاد و طبقاتی گوناگون که زندگی در آن نیز ماجرائی دارد. با همه نقطههای مثبتی که در کوفه وجود داشت وضعشان چنان بود که امام علی (ع) توصیف کرده بود:
شما مقاومت و استحکامی ندارید، از کسانی نیستید که آدمی بتواند به شما تکیه کند. به خدا اگر تنور جنگ داغ شود شما پسر ابیطالب را تنها میگذارید… ( نهج البلاغه) و ما خواهیم دید که مساله به همان گونه بود که علی تشریح کرده بود.
برگرفته از کتاب در مکتب کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام نوشته آقای علی قائمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *