احادیث و سخنان

پاسخ امام حسن به ولید بن عقبه

سوگند به خدا ای ولید [۳۷۳] تو را بر دشمنی با پدرم علی علیهالسلام ملامت و سرزنش نمیکنم، زیرا پدرم تو را به جهت شرب خمر هشتاد تازیانه زد، آن گاه که در نماز صبح با حالت مستی حاضر شدی و نماز جماعت گزاردی و گفتی آیا میخواهید زیادتر بخوانم؟!
حطیئه شاعر عرب دربارهات گفت:
[صفحه ۲۴۰]
«بامدادان حطیئه به هنگام نماز صبح دید ولید را که بعد از نماز در حالت مستی عذرخواهی میکند و میگوید: نماز فجر را خواندم، آیا زیاده بخوانم برای شما؟ در حالی که نمیداند، چرا میخواهد نماز زیادتر بخواند و اگر مردم میپذیرفتند، نماز صبح او از ده رکعت تجاوز میکرد…» [۳۷۴].
ای ولید! پدرم علی عقبه را در پیشگاه پیامبر، در جنگ بدر به منظور اجرای فرمان خداوند کشت، چرا تو سب نکنی؟! خدای متعال در ده جای قرآن علی را مومن خطاب کرده و تو را فاسق نامیده است آن جا که فرمود:
«افمن کان مومنا کمن کان فاسقا لا یستوون [۳۷۵]؛ آیا آن کس که مومن است، مانند کسی است که فاسق است؟ هرگز آنها برابر نیستند.» و نیز فرمود: «ان جاءکم فاسق بنبا فتبینوا ان تصیبوا قوما بجهاله فتصبحوا علی ما فعلتم نادمین [۳۷۶]؛ چنانچه فاسقی برای شما خبری نقل کرد، بررسی کنید، زیرا در صورت اعتماد به او با نادانی و جهل روبهرو خواهید گشت و همگی بر این اعتماد، نادم و پشیمان خواهید شد.»
حسان بن ثابت دربارهی تو و پدرم علی علیهالسلام چنین سروده است:
[صفحه ۲۴۱]
«خداوند بزرگ در قرآن علی علیهالسلام را در کفه ایمان و ولید را در کفه کفر قرار داده و فرموده: هرگز مومنی که خدایش را عبادت کرده، به مانند فاسق جنایتکار نیست. ولید به زودی در قیامت احضار خواهد شد و در برابر کارهای کفرآمیزش قرار خواهد گرفت و علی علیهالسلام که مجسمه ایمان است برای پاداش نیک خواهد آمد، به علی بهشت واگذار میگردد، لیکن ولید به جزای کردارش خوار و ذلیل خواهد شد» [۳۷۷].
ای ولید! تو را به قریش چه کار؟! تو مردی درشت و شکمگندهای از قبیلهی صفوریه، به خدا سوگند! عمرت از آن کسی که میگویند پدر تو است زیادتر است.
برگرفته از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *